Duża dokładność pomp perystaltycznych to jedna z zalet dla których pompy te często są wybierane przez laboratoria, zakłady farmaceutyczne, czy firmy konfekcjonujące.
Aby zrozumieć treści opisane poniżej konieczne jest zapoznanie się z ogólnym opisem działania pompy perystaltycznej, który także znajdą Państwo w zakładce „Bolg” naszej strony internetowej.
Na dokładność dozowania wpływa kilka czynników, które postaramy się opisać poniżej:
Pozornie kwestia nieistotna, ale sztywność węża perystaltycznego ma duże znaczenie. Dla prawidłowego powstania zjawiska perystaltyki (przesuwanie cieczy w wężu przez rolki tłoczące poprzez jego dociskanie do obłej powierzchni bieżni głowicy) wąż powinien powracać do kształtu okrągłego na przekroju, po każdym przebiegu rolek tłoczących. Wąż wykonany z materiału o małej sztywności np. silikon, będzie miał tendencje do spłaszczania się w efekcie czego ilość cieczy zamknięta pomiędzy sąsiadującymi rolkami może być inna przy każdym obrocie wirnika. Zastosowanie węża tłoczącego o dużej sztywności np. Norprene A60-F, Norprene A60-G, Pharmed, Viton spowoduje że wężyk perystaltyczny po każdym przebiegu rolek będzie powracał do identycznego kształtu to przyczyni się do dokładności i powtarzalności pompy perystaltycznej.
Na sztywność węża ma wpływ także grubość jego ścianki, najczęściej spotyka się węże o ściankach 1mm, 1.6mm, 2mm, 2.4mm, 3.2mm, im grubsza ścianka węża tłoczącego tym większa jego sprężystość i zdolność do powracania do kształtu okrągłego. Należy jednak uznać że wężyki tłoczące do pomp perystaltycznych o ściance 2.4mm zachowują optymalną sztywność i sprężystość.
Jest to kolejny czynnik który wpływa na dokładność pracy pompy dozującej perystaltycznej. Należy przyjąć że im mniejsza średnica wężyka perystaltycznego tym większa dokładność pompy a dokładniej mówiąc większa rozdzielczość. Nie należy jednak zapomnieć o tym że im większa rozdzielczość tym mniejsza wydajność, wynika to z tego że przy małej średnicy węża tłoczącego ilość cieczy zamknięta pomiędzy rolkami tłoczącymi jest niewielka, dla odmierzenia np. 20ml wody pompa z zainstalowanym wężykiem o małym przekroju musi wykonać znacznie więcej obrotów wirnika niż w przypadku stosowania węża o dużej średnicy wewnętrznej.
To kolejny istotny czynnik wpływający na dokładność czy też rozdzielczość pompy dozującej perystaltycznej. Podobnie jednak jak w przypadku średnicy wężyka, większa ilość rolek tłoczących pompy pozytywnie wpływa na zwiększenie dokładności, ale efektem ubocznym jest zmniejszenie wydajności pompy. Zwiększenie ilości rolek powoduje skrócenie odcinka węża ściśniętego pomiędzy dwoma rolkami tłoczącymi a co za tym idzie zmniejszenie objętości cieczy zamkniętej pomiędzy tymi rolkami.
Powyżej opisane kwestie wspólnie wpływają na dokładność jaką uzyska pompa dozująca perystaltyczna. Uzyskanie oczekiwanych parametrów pracy często wymaga wykonania kilku prób z zastosowaniem różnych wężyków czy głowic perystaltycznych, ale uzyskany efekt na pewno pozwoli wykorzystać pompę perystaltyczną w każdym procesie wymagającym precyzji dozowania.